aşı randevusu

Kullanım örnekleri

aşı randevusu
vaccine appointment
icon arrow

vaccine

Phonetic: "/vækˈsaɪn/"

Part Of Speech: noun


Definition: A substance given to stimulate the body's production of antibodies and provide immunity against a disease without causing the disease itself in the treatment, prepared from the agent that causes the disease (or a related, also effective, but safer disease), or a synthetic substitute.

icon arrow

appointment

Phonetic: "/əˈpɔɪnt.mɛnt/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of appointing a person to hold an office or to have a position of trust

Example: His appointment was deemed suitable


Definition: The state of being appointed to a service or office; an office to which one is appointed

Example: the appointment of treasurer


Definition: Stipulation; agreement; the act of fixing by mutual agreement.


Definition: An arrangement between people to meet; an engagement.

Example: I'm leaving work early because I have a doctor's appointment.


Definition: Decree; direction; established order or constitution.

Example: To submit to the divine appointments.


Definition: The exercise of the power of designating (under a power of appointment) a person to enjoy an estate or other specific property; also, the instrument by which the designation is made.


Definition: The assignment of a person by an official to perform a duty, such as a presidential appointment of a judge to a court.


Definition: (now in the plural) Equipment, furniture.


Definition: A honorary part or exercise, as an oration, etc., at a public exhibition of a college.

Example: to have an appointment


Definition: The allowance paid to a public officer.

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.