caquino

Kullanım örnekleri

caquino
loud laughter
icon arrow

loud

Phonetic: "/laʊd/"

Part Of Speech: noun


Definition: A loud sound or part of a sound.


Definition: High-quality marijuana.

icon arrow

loud

Phonetic: "/laʊd/"

Part Of Speech: adjective


Definition: (of a sound) Of great intensity.

Example: Turn that music down; it's too loud.


Definition: (of a person, thing, event, etc.) Noisy.

Example: a loud party that went on all night


Definition: (of a person, event, etc.) Not subtle or reserved, brash.


Definition: (of clothing, decorations, etc.) Having unpleasantly and tastelessly contrasting colours or patterns; gaudy.

Example: a loud style of dress;  loud colors


Definition: (of marijuana) High-quality; premium; (by extension) having a strong or pungent odour indicating good quality

icon arrow

laughter

Phonetic: "/ˈlɑːftə/"

Part Of Speech: noun


Definition: The sound of laughing, produced by air so expelled; any similar sound.

Example: Their loud laughter betrayed their presence.


Definition: A movement (usually involuntary) of the muscles of the laughing face, particularly of the lips, and of the whole body, with a peculiar expression of the eyes, indicating merriment, satisfaction or derision, and usually attended by a sonorous and interrupted expulsion of air from the lungs.


Definition: A reason for merriment.

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.