parantez açmak

Kullanım örnekleri

parantez açmak
bracket
icon arrow

bracket

Phonetic: "/ˈbɹækɪt/"

Part Of Speech: noun


Definition: A fixture attached to a wall to hold up a shelf.


Definition: Any intermediate object that connects a smaller part to a larger part, the smaller part typically projecting sideways from the larger part.


Definition: A short crooked timber, resembling a knee, used as a support.


Definition: The cheek or side of an ordnance carriage, supporting the trunnions.


Definition: Any of the characters "(", ")", "[", "]", "{", "}", "<" and ">", used in pairs to enclose parenthetic remarks, sections of mathematical expressions, etc.


Definition: A printed diagram of games in a tournament.


Definition: A prediction of the outcome of games in a tournament, used for betting purposes.


Definition: One of several ranges of numbers.

Example: tax bracket, age bracket


Definition: A pair of values that represent the smallest and largest elements of a range.


Definition: In artillery, the endangered region between two shell impacts (one long and one short). The next shell fired is likely to hit accurately.


Definition: The small curved or angular corner formed by a serif and a stroke in a letter.


Definition: (land surveying, 19th century) a mark cut into a stone by land surveyors to secure a bench.

icon arrow

bracket

Phonetic: "/ˈbɹækɪt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To support by means of mechanical brackets.


Definition: To enclose in typographical brackets.


Definition: To bound on both sides, to surround, as enclosing with brackets.

Example: I tried to hit the bullseye by first bracketing it with two shots and then splitting the difference with my third, but I missed.


Definition: To place in the same category.

Example: Because the didn't have enough young boys for two full teams, they bracketed the seven-year olds with the eight-year olds.


Definition: To mark distinctly for special treatment.


Definition: To set aside, discount, ignore.


Definition: To take multiple images of the same subject, using a range of exposure settings, in order to help ensure that a satisfactory image is obtained.


Definition: (phenomenology) In the philosophical system of Edmund Husserl and his followers, to set aside metaphysical theories and existential questions concerning what is real in order to focus philosophical attention simply on the actual content of experience.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.