cimera

Kullanım örnekleri

cimera
crest
icon arrow

crest

Phonetic: "/kɹɛst/"

Part Of Speech: noun


Definition: The summit of a hill or mountain ridge.


Definition: A tuft, or other natural ornament, growing on an animal's head, for example the comb of a cockerel, the swelling on the head of a snake, the lengthened feathers of the crown or nape of bird, etc.


Definition: The plume of feathers, or other decoration, worn on or displayed on a helmet; the distinctive ornament of a helmet.


Definition: A bearing worn, not upon the shield, but usually on a helmet above it, sometimes (as for clerics) separately above the shield or separately as a mark for plate, in letterheads, and the like.


Definition: The upper curve of a horse's neck.


Definition: The ridge or top of a wave.


Definition: The helm or head, as typical of a high spirit; pride; courage.


Definition: The ornamental finishing which surmounts the ridge of a roof, canopy, etc.


Definition: The top line of a slope or embankment.


Definition: A ridge along the surface of a bone.


Definition: A design or logo, especially one of an institution, association or high-class family.


Definition: Any of several birds in the family Regulidae, including the goldcrests and firecrests.

icon arrow

crest

Phonetic: "/kɹɛst/"

Part Of Speech: verb


Definition: Particularly with reference to waves, to reach a peak.


Definition: To reach the crest of (a hill or mountain)


Definition: To furnish with, or surmount as, a crest; to serve as a crest for.


Definition: To mark with lines or streaks like waving plumes.

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!